واکس مدرنا (moderna) برای ویروس کرونا

تلاش شرکت های دارو سازی برای واکسن و پیدا کردن راه های درمان ویروس کرونا بسیار بیشتر شده است و البته بعضی از شرکت های داروسازی بزرگ دنیا، واکسن های خود را به مرحلۀ فاز سه و کارآزمایی بالینی رسانده اند و در این میان شرکت داروسازی مدرنا، واکسنی برای این بیماری در آزمایش های اولیه خود، حدود 95 درصد اثر بخشی مثبت داشته است .
با گزارش های رسیده از این واکسن ، امید در میان مردم بیشتر شده است و نتایج این تحقیقات نشان داده ، واکسن شرکت مدرنا 94.5 درصد مثبت بوده است .
بر اساس خبرهای رسیده ، شرکت مدرنا تصمیم دارد ،در هفته های آینده مجوزهای مورد نیاز را از رگولاتوری ایالات متحده و FDA بگیرد. در این آزمایش از بین 30 هزار نفر داوطلب که 15 هزار نفر آن ها دارو نما دریافت کرده اند و 15 هزار نفر دیگر واکسن آزمایشی مدرنا را دریافت کرده اند و حدود 95 نفر از آن ها به کرونا مبتلا شده اند و 5 نفر آن ها از افرادی بودند که واکسن را زده بودند.
اگر به یاد داشته باشید شرکت فایزر و بایونتک واکسنی با اثربخشی 90 درصدی را گزارش کرده بودند و این خبرهای خوب از واکسن نشان می دهد که کووید – 19 هر روز به واکسن نزدیک تر می شود.
آزمایش ها بر روی واکسن مدرنا هم چنان برای 30 هزار نفر داوطلب آمریکایی در حال اجرا است و امید است تا سال آینده به کشورهای دیگر هم ، این واکسن عرضه شود و این واکسن را تا پایان سال 2020 تولید کنند و تا سال آینده اش حدود 500 میلیون الی 1 میلیارد دوز دیگر از واکسن را برای مردم جهان تولید کنند.
واکسن مدرنا با فرآیند مشابه واکسن شرکت بایونتک و بر اساس مواد ژنتیکی mRNA ساخته می شود.. واکسن مدرنا بر روی 151 نفر از افراد داوطلب که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا می باشد ،بررسی صورت می گیرد و این افراد به مدت دو ماه و یا بیشتر تحت نظر هستند تا عملکرد درست این واکسن بررسی شود و اگر این آزمایش ، عملکرد مناسب و صحیح خود را نشان دهد، واکسن شرکت مدرنا حتی بهتر از شرکت فایزر می شود. واکسن فایزر برای تولید ،نیاز به دمای سرد بین منفی 70 الی منفی 80 درجه سیلسیوس دارد. در صورتی که واکسن مدرنا ، برای مدت 30 ورز در دمای بین 2 الی 8 درجه قابل نگهداری می باشد.
مدرنا همچنان مدعی است که این واکسن عمر قفسه ای و مقاومتی دارد و در دمای 20 درجه هم تا 6 ماه قابل نگه داری می باشد . البته که قیمت این واکسن بسیار بالاتر از دیگر واکسن ها بوده و در دو مرحلۀ تزریق می شود. شرکت فایزر قیمت واکسنش نسبت به شرکت مدرنا مقدار کمتری بوده ولی این هم مانند مدرنا دو مرحله دارد.
این واکسن در دو مرحلۀ مواد ژنتیکی mRNA را وارد بدن کرده و سلول ها با کمک این مواد، پروتئین های زیادی را به نام اسپایکی که ویروس کووید – 19 برای حملۀ به سلول ، استفاده می کند را در بدن ساخته است
این واکسن باعث می شود سیستم بدن با پروتئین های کرونا آشنا شوند و جزئی از سیستم ایمنی بدن می شوند و ویروس کرونا نمی تواند به راحتی به سلول بدن وارد شود. و احتمالاً افراد که واکسن زده اند به کرونا مبتلا نمی شوند.
نکته : البته توجه داشته باشید که واکسن مدرنا مانند دیگر شرکت ها در حال آزمایش و تحقیقات بیشتر هستند و تا به دست مردم جهان برسد چندین ماه طول خواهد کشید. در این مدت باید مراقب این موضوع باشیم که نباید به کرونا مبتلا شویم و فاصله اجتماعی و رعایت بهداشت را مد نظر داشته باشیم. برای این موضوع هم باید فکری کرده باشیم که در صورت ابتلا به کرونا هزینه های درمان کرونا را چطور تامین کنیم.